עיצוב חללים ציבוריים

   

חללים ציבוריים מהווים את "הסלון" של העיר. אלו מקומות כמו תאטראות, בתי קולנוע ומרחבי תרבות ופנאי המספקים איכות חיים לתושבי העיר ולמבקרים מבחוץ. עיצוב נכון ויצירתי במרחב ציבורי, עונה על צרכים פונקציונליים כגון מקומות ישיבה ובילוי ומשמש רקע לפעילויות בפנים.

בשונה מעיצוב בתים או אפילו משרדים, בחללים ציבוריים יש בדרך כלל תחלופה רבה של אנשים ולעתים גם של שימושים שונים באותו חלל. כך לדוגמא אזור שמשמש היום להרצאה וידרוש מקומות ישיבה רבים, ישמש מחר להצגת תערוכה בריהוט מינימלי ובאווירה שונה לגמרי. לכן כשאני מעצבת חלל ציבורי עלי לקחת בחשבון את כל הפונקציות שהוא ממלא ולדאוג לכך שכל פריטי העיצוב והתאורה יתאימו הן מבחינת עמידות החומרים והן מבחינת יכולתם להתאים לכל השימושים השונים באותו חלל.

דוגמה לעיצוב חלל ציבורי שעשיתי לאחרונה שאף זכה לכותרות, הוא בית ציוני אמריקה בתל אביב. ״הבית״ כמו שקוראים לו העובדים ורבים מתושבי העיר, ממוקם בבניין מיתולוגי שהפך לאבן שואבת של אמנות ותרבות, עם תערוכות מתחלפות, השקות, פסטיבלים, הצגות, סטנד אפ קומדי לצד אירוח כנסים גדולים, מסיבות עיתונאים ואירועים מהארץ ומהעולם השזורים אלה באלה.

נתבקשתי לתת ללובי מתיחת פנים שתתן לו מראה עכשווי, שיהיה צעיר, נינוח ופרקטי ושיתאים לשלל הפונקציות המתחלפות שהוא ממלא מדי שעה. הלובי נצבע בגוונים ניטרליים, בכדי שלא להאפיל על תערוכות האמנות המתחלפות. התקרה המיתולוגית העשויה לוחות מתכת זהובים נשמרה, אך שולבו בה גופי תאורה חדשים שיאירו את הלובי היטב במשך היום, ויאפשרו תאורת אווירה בשעות הערב. גופי תאורה מודרניים יוצרו עבור הלובי העליון ונבחרו פריטי ריהוט שחלקם יוצרו במיוחד עבור בית ציוני אמריקה תוך שימוש בבדים עמידים המספקים מראה נינוח אך מתאימים למקומות הומים.